Oto relacja uczniów klasy 7B dwujęzycznej z SP nr 2, którzy pod opieką nauczycielek Barbary Maciejewskiej-N’sir oraz Marcjanny Salazar Claros uczestniczyli w mobilności Erasmus+ do Collège Privé Notre-Dame we Francji, Bourbourg w dniach 18-22 marca 2024 roku.

Pierwszego dnia po wejściu do szkoły przywitała nas cała szkoła, po czym kilkoro uczniów zaprowadziło nas na stołówkę i zjedliśmy obiad. Byliśmy mile zaskoczeni dużym wyborem oraz smakiem jedzenia. Po zjedzeniu posiłku zostaliśmy oprowadzeni po szkole i mieście. Zwiedziliśmy dwunastowieczny kościół. Po powrocie z krótkiej wycieczki przedstawiono nam klasę, z którą mieliśmy spędzić resztę tygodnia. Gdy już skończyliśmy lekcje, zostaliśmy odebrani przez rodziny goszczące.

We wtorkowy poranek zatańczyliśmy taniec w stylu country, później uczyliśmy ten sam taniec młodszym uczniom z innej szkoły. Po tych dwóch ekscytujących godzinach pojechaliśmy na piknik do liceum w Dunkierce. Gdy każdy był już najedzony pysznymi bagietkami oraz innymi smakołykami, zbieraliśmy śmieci i inne odpady w okolicy, nauczyliśmy się o przetwarzaniu i sortowaniu plastiku oraz jak działa recykling. Po tym długim dniu w Dunkierce wróciliśmy do rodzin goszczących.

Trzeciego dnia rozpoczęliśmy bardzo miło dzień, gdyż pojechaliśmy autobusem do Dunkierki i poszliśmy na molo położone nad brzegiem Morza Północnego. Następnie byliśmy w bardzo interesującym Muzeum Operacji Dynamo z II Wojny Światowej. Spędziliśmy czas z francuską klasą w formie pikniku na plaży. Zwiedziliśmy również Muzeum Sztuki Współczesnej Laac gdzie zaskoczyła nas wystawa francuskiego artysty Gérarda Duchêne. Po odwiedzeniu tych miejsc, wróciliśmy do naszych domów.

W czwartkowy poranek tworzyliśmy wspólnie z naszą polską kadrą logo i plakaty o tematyce ekologicznej w projekcie eTwinning „Don’t throw away, reuse”. Nadaliśmy nowe życie starym przedmiotom tworząc np. torby z jeansów, doniczki z puszek czy kwiatki z kapsułek kawowych do ekspresu. Uczestniczyliśmy również w warsztatach pisania.

W piątek nadszedł czas pożegnania z nowo poznanymi przyjaciółmi i już nie możemy się doczekać kiedy oni do nas przyjadą w czerwcu!

,,Stolica wolności, dom pamięci historycznej, zostawiłem serce w Bourbourgu i Francji” – Tomasz

,,Ten tydzień w Francji był wspaniały, mogłem spróbować regionalnego jedzenia, jak i również poznać kulturę Francji, która jest niesamowicie bogata. Bardzo się cieszę, że mogłem być jednym z członków tego wyjazdu” – Dawid

,,Świetnie było zobaczyć życie ludzi z Francji, nie tylko muzea.  Gdybym miał okazję z chęcią bym to powtórzył.” – Antoni

,,Bardzo się cieszę, że odwiedziłam Francję i zobaczyłam tak piękne i ciekawe miasto. Poznałam wesołych i życzliwych uczniów, z którymi miło spędziłam czas i nawiązałam przyjaźnie. Poznałam kulturę francuską i żyłam w dobrej rodzinie.” – Anastasiya

,,Bardzo dobrze spędziłam tą wymianę. Poznałam bardzo przyjaznych rówieśników, z którymi świetnie spędziłam czas. Chętnie bym to powtórzyła.” – Nadia

,,Na wyjeździe poznałem wielu ciekawych ludzi. I spędziłem miło czas” – Aleksander