Szanowni Rodzice i Uczniowie naszej szkoły

Zgodnie z uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 23 stycznia 2018 r. oraz po analizie ankiety przeprowadzonej wśród naszej społeczności szkolnej informujemy, iż od drugiego semestru roku szkolnego 2017/2018 wprowadzamy innowację w systemie oceniania pod nazwą:

„Szkoła bez pisemnych zadań domowych”

Po co ta zmiana?

• Codzienne odrabianie pisemnych zadań domowych zajmuje bardzo dużo czasu.
  • Powoduje stres i frustrację uczniów i ich rodziców.
  • Nadmiar zadań domowych powoduje spadek motywacji do pracy.
  • Większość pisemnych zadań domowych nie weryfikuje rzeczywistych wiadomości i umiejętności ucznia.
  • Bardzo trudno ocenić, czy praca została wykonana samodzielnie.
  • Aby praca domowa miała sens musi być sprawdzona i oceniona u każdego ucznia, a na to niestety nie ma czasu na lekcji.
  • Zaoszczędzony czas, poświęcany wcześniej na sprawdzanie zadań domowych, każdy nauczyciel wykorzysta na dodatkowe zadania wykonane wspólnie na lekcjach (tzw. efektywne wykorzystanie czasu lekcji).
  • Uczniowie będą mieli więcej czasu w domu np.  na powtórzenie słówek z języków obcych, czytanie lektur, przygotowanie się do kartkówek, sprawdzianów, czy prac klasowych.
  • Zyskają więcej czasu wolnego na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, więcej wspólnie spędzonego czasu z rodziną.

Wyjaśniamy zaniepokojonym, że jeżeli już zadania domowe, to:

• Dla chętnych uczniów, na prośbę rodziców, dostosowane do możliwości danego ucznia, z wydłużonym czasem na wykonanie, oceniane na bieżąco;
  • Nie rezygnujemy z prac długoterminowych, projektów, prezentacji, programów internetowych wspomagających naukę i utrwalanie słownictwa w językach obcych.

Mamy pełną świadomość, iż zadania domowe mają swoje zalety. Kształtują kreatywne myślenie, wyrabiają nawyk systematyczności, organizacji czasu i samodyscypliny, a także utrwalają wiedzę zdobytą podczas lekcji. My nie rezygnujemy z tego wszystkiego, chcemy tylko zmniejszyć ilość wykonywanych prac z dnia na dzień. Szkoła to przyjemność i najlepsze lata w życiu, a nie z przykry obowiązek.

Sztuką jest zadawanie takiej ilości zadań domowych, aby rozwijały, a nie zniechęcały.

Tym żyje Poznań! Posłuchajcie fragmentu wiadomości Radia Eska na temat naszej szkoły!

Przeczytaj o braku zadań domowych w naszej szkole!

wyborczapl
radio poznan