W dniach 23-29 kwietnia 2023 roku delegacja 4 nauczycieli i 5 uczniów z klasy 8B Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi uczestniczyła w ostatniej mobilności do Porto, w Portugalii w projekcie artystycznym „Together With Arts”.

A oto relacja naszych uczestników:

Spędziliśmy cudowny tydzień w Portugalii, który chcielibyśmy w skrócie Wam opisać :

24.04

Zostaliśmy ciepło powitani w szkole Colégio Nossa Senhora de Lourdes w Porto. Pokazano nam tradycyjne tańce portugalskie i mieliśmy możliwość ich zatańczenia z uczniami miejscowej szkoły. Następnie zwiedziliśmy centrum miasta oraz braliśmy udział w warsztatach artystycznych: malowaliśmy kafelki Azulejos.

25.04

W Portugalii 25 kwietnia to Narodowy Dzień Wolności, braliśmy udział w obchodach związanych z tym dniem. Był to dzień, który spędziliśmy z portugalskimi rodzinami. Uczestniczyliśmy we wspólnym pikniku, który odbył się w narodowym parku.  Poza tym mieliśmy możliwość spróbowania tradycyjnych portugalskich potraw.

26.04

Uczestniczyliśmy w całodniowej wycieczce do miasta Aveiro. Zwiedziliśmy miasto, a także kopalnie soli, które okazały się słonymi jeziorami. Dowiedzieliśmy się także jak wyrabia się tradycyjne portugalskie słodycze ‘Ovos moles’, mieliśmy też okazję ich spróbowania. Odwiedziliśmy muzeum ,,Vista Alegre’’z ceramiką, a także spacerowaliśmy po okolicy.

27.04

Zwiedziliśmy park Cristal, w którym mieliśmy możliwość podziwiania przepięknych widoków pośród zieleni, źródełek i śpiewu ptaków oraz dumnych pawi.  Uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych na temat starożytnej sztuki, poznaliśmy nowe rodzaje haftu.

28.04

Zorganizowaliśmy kącik o Polsce, znajdowały się na nim polskie słodycze, flaga, pocztówki, a także magnesy. Zwiedziliśmy miasto Porto, mieliśmy przejazd zabytkowym tramwajem, a także zwiedziliśmy ratusz. Odbyło się także uroczyste wręczenie certyfikatów oraz podsumowanie działań projektowych.

Na sam koniec, każdy z nas chciałby dołożyć coś od siebie:

Melania – Bardzo spodobał mi się dzień święta narodowego, który spędziłam tylko z moją rodziną i mogłam poznać ich tradycje związane z obchodami dnia wolności. Nigdy nie zapomnę tego wspaniałego tygodnia w Portugalii z cudownymi osobami i produktywnie spędzonym czasem 😊

Janek – Wszystkie atrakcje urządzone przez portugalskich uczniów były wspaniałe, pełne emocji oraz pozytywnej energii. Lecz z całego wyjazdu najbardziej urzekła mnie arena w Parku Cristal, na której można było spotkać wiele rozmaitych gatunków ptaków.

Mariam – Z całego wyjazdu najbardziej podobał mi się świąteczny dzień, kiedy mogłam lepiej zapoznać się z uczniami z Portugalii oraz spędzić cały dzień z nimi. Dziękuję za niezapomniany wyjazd do Porto.

Zosia – Nigdy nie zapomnę tygodnia spędzonego w Portugalii. Poznałam niesamowite osoby, ale także kulturę tego kraju. Najbardziej jednak podobał mi się dzień narodowego święta, który spędziłam z rodziną, ale także spróbowałam wielu portugalskich potraw. Wyjazd do Portugalii był cudowny. Dziękuję, że mogłam przeżyć tak niesamowitą przygodę. 

Olek – Z całego wyjazdu nie mogłem znaleźć ani jednej złej rzeczy. Portugalia to niesamowity kraj z pięknymi widokami i co najważniejsze z niesamowitymi, wyluzowanymi ludźmi. Jedna z rzeczy, które najbardziej mi się podobały to gra w koszykówkę przy samym oceanie Atlantyckim.