„Poznajemy siebie nawzajem - łączy nas kuchnia”

Dnia 20.06.2022 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów w Poznaniu odbyła się II edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem Szkolnego Konkursu Kulinarnego, który przyciągnął młodych miłośników tradycyjnej kuchni.

Szanownych Gości i uczestników “Szkolnego Konkursu Kulinarnego łączy nas kuchnia” ciepło przywitała Dyrektor Szkoły mgr Agata Ratajczak, która wspomniała szczególny cel konkursu, gdzie poznanie tradycji kulinarnych danych krajów jest również czynnikiem łączącym dzieci, rodziców, kraje.

W konkursie brali udział uczniowie klas cudzoziemskich z Ukrainy, Gruzji, Białorusi. Tak jak w I Edycji pokazano potrawy z ich rodzinnych, dalekich stron a w formę realizacji zaangażowali się aktywnie rodzice. Stworzono multimedialną prezentację. Prace były wystawione w holu szkoły. Uczestnicy mogli też podziwiać specjalnie przygotowaną dużą geograficzną mapę, tematyczne prace origami i oryginalne japońskie pałeczki do ryżu, które przykuwały szczególną uwagę.

Przebieg konkursu zredagowała redaktor Grażyna Wrońska, która aktywnie się zaangażowała i wczuła w atmosferę kulinarnych atrakcji. Relacja z finału konkursu ukazała się w mediach na antenie Radia Poznań.

Finaliści konkursu zostali obdarowani niespodziankami Biura Senatorskiego, Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania oraz Kawalerów Orderu Uśmiechu. Pozyskane aktualne bardzo ciekawe materiały edukacyjne prof. Anny Gramzy Michałowskiej Uniwersytetu Przyrodniczego (Katedra Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej) i Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN wzbogaciły wiadomości dotyczące żywności oraz stworzyły serdeczną atmosferę rozmów o kulturze, historii i tradycjach narodowych.

Rywalizacja o Tytuł SUPER FOOD 2022 pomiędzy barszczem ukraińskim a dużym tortem w barwach narodowych była ogromnie interesująca.

Uśmiech Kawalera i Ambasadora Międzynarodowego Orderu Uśmiechu Włodzimierza Marciniaka i Mariusza Flisa towarzyszył całemu spotkaniu.

Jest co wspominać!

Gratulacje dla wszystkich uczestników!

Satysfakcję szczególną sprawiało zaangażowanie samych rodziców, a także powtórne uczestnictwo finalistów.

Maria Frąckowiak