Delegacja trojga nauczycieli i dziesięciorga uczniów z klasy 8A, po zmaganiach z egzaminem ósmoklasisty w SP2, udała się w podróż do Widynia w Bułgarii w ramach artystycznego projektu „Together With Arts”. Polscy uczniowie wraz z ich rówieśnikami z Bułgarii, Portugalii i Macedonii Północnej, brali udział w aktywnościach związanych z haftem i rzemiosłem artystycznym oraz poznawali tradycje i kulturę bułgarską.

A oto ich opinie:

Dominik: „Ta wycieczka pozwoliła mi lepiej poznać bułgarską kulturę, sztukę i kuchnię. Zyskałem również możliwość poznania ludzi z zagranicy i przećwiczenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim”.

Michalina i Gabrysia: „Z wyjazdu najbardziej zapadło nam w pamięć, gdy po zajęciach manualno-plastycznych można było odprężyć się przy tańcu ludowym jak i dyskotece. Na oczyszczenie umysłu zadziałała również yoga przeprowadzona przez bułgarską nauczycielkę w szkole. Z kolei na wyprawę w góry wybraliśmy się z przyjaciółmi z innych krajów. Wyjazd ten na pewno zapamiętamy do końca życia, doświadczyłyśmy niezapomnianych wrażeń”.

Dawid: „Wycieczka do Bułgarii była interesująca. Spotkałem wielu ciekawych ludzi oraz zwiedziłem interesujące miejsca.  Najbardziej spodobała mi się jaskinia Venetsa z powodu oświetlenia i fajnej atmosfery, rozmów na temat naturalnych złóż mineralnych i kamieni (np. onyks) oraz formacji skał. Spodobała mi się także historia miasta Widyń.”

Basia: „Uważam, że najlepsza podczas wyjazdu do Bułgarii była możliwość poznania nowych ludzi i kultury bułgarskiej”.

Anton i Maria: „Naszym zdaniem na tej wycieczce najlepsze było poznanie nowych ludzi z innych krajów, bardzo ciekawe widoki na malownicze góry oraz zajęcia z naszymi nowymi kolegami. W Bułgarii spodobała się nam dyskoteka, robienie haftu i zajęć artystycznych oraz próbowanie bułgarskiego jedzenia. Ten wyjazd zapadł nam w pamięć”.

Tosia: „Wycieczka była bardzo udana, miałam możliwość poznać nowych przyjaciół i przy okazji poćwiczyć język angielski. Szczególnie spodobały mi się zajęcia z tworzenia bransoletek i rysowania fortecy, ponieważ były bardzo relaksujące.

Ziemowit: „Wizyta w Bułgarii była bardzo kształcąca. Haftowanie ichniejszej róży, aby potem zrobić magnes było przyjemne. Wizyta w Belogradcziku pomogła ukazać mi piękno bułgarskiej natury. Dzieci z tego kraju pięknie opowiadały o ich tradycji i historii”.

Tymoteusz: „Odnośnie wyjazdu do Bułgarii to mam bardzo mieszane uczucia. Sam wyjazd był zorganizowany bardzo dobrze i przemyślanie, a atrakcje i zajęcia artystyczne interesujące, jednakże Bułgaria jest państwem, w którym pomimo bycia w UE od 2007 roku, dalej widać typowe, post-komunistyczne zabudowania, a poziom bytowania, zarówno w mieście jak i na prowincji jest często niższy niż w obecnej Polsce. Jednak właśnie przez ten „niższy poziom bytowania” i starsze blokowiska, kraj ten wygląda częściowo jak Polska 16-17 lat temu, co pomimo różnicy w przyrodzie i klimacie dało mi odczuć, że chociaż Warszawę, a Sofię dzieli ponad tysiąc kilometrów, to te dwa kraje wcale nie są od siebie takie różne” .