Pięcioro uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi, pod opieką p. Barbary Maciejewskiej-N’sir oraz p. Bogumiły Szubert uczestniczyło w konferencji Erasmus+ z projektu “Get Plugged To Rural Life”, która odbyła się na Litwie, w miejscowości Šiauliai. 
 
A oto relacja uczniów:
 

Na samym początku pragniemy podziękować Litwie za super przyjęcie, wspaniałą atmosferę, pomoc każdego dnia, a także zrozumienie problemów językowych oraz zapewnienie super atrakcji każdego dnia. Ogromnym problemem było dla nas wybranie trzech najlepszych atrakcji, dlatego stwierdziliśmy, że opiszemy Wam w skrócie każdy dzień.

 
W poniedziałek 25.04 spotkaliśmy się przy szkole o 02:00 w nocy i czekała nas 12- godzinna podróż minibusem do miejscowości Šiauliai (po polsku: Szawle).
 
Wtorek 26.04
Zostaliśmy miło powitani w szkole Centro Pradina Mokykla. Graliśmy w zabawy integracyjne z dziećmi z Hiszpanii, Litwy, Grecji oraz Rumunii, braliśmy udział w lekcjach, poznaliśmy ciekawostki językowe, a także mieliśmy warsztaty związane z tradycyjnymi zabawami i grami. Po południu graliśmy w miejską grę w Szawle, a wieczorem rywalizowaliśmy na kręglach.  
 
Środa 27.04
W szkole przygotowaliśmy polski kącik, tworzyliśmy graffiti związane z Polską, uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych poznając tradycyjne rzemiosło i sztukę ludową. Poznaliśmy bibliotekę uniwersytecką, tradycyjne litewskie przysmaki czyli cepeliny i sękacz, a wieczorem przyszedł czas na najlepszą atrakcję dnia, czyli fabrykę czekolady. Każdy z nas stworzył własne czekoladki.
 
Czwartek 28.04
Byliśmy na całodniowej wycieczce do Kłajpedy, podczas której zobaczyliśmy Morze Bałtyckie i plażę.  Wielką atrakcję stanowił dla nas pokaz z delfinami i fokami, a także spacerowaliśmy po pięknym Parku Narodowym Kursiu Nerija oraz wspinaliśmy się na ruchome wydmy z piasku. 
 
Piątek 29.04
Braliśmy udział w pożegnalnym apelu szkolnym oraz zwiedziliśmy tajemnicze Wzgórze Krzyży. Popołudnie i wieczór spędziliśmy w rodzinach gospodarzy: graliśmy w gry planszowe, oglądaliśmy filmy i poznaliśmy cudowne osoby.
 
Sobota 30.04
Był to najsmutniejszy z dni, ponieważ był to dzień wyjazdu i pożegnania. W tym dniu zwiedziliśmy Park Regionalny Kurtuvenai,  a także jeździliśmy konno.
 
Na koniec każdy z nas chciałby coś dodać od siebie:
 
Nikodem Ż: „Dziękuję za dobrze spędzony czas”
 
Maja Sz : „Pozdrawiam wszystkie osoby z wyjazdu i bardzo dziękuję za cudownie spędzony czas”
 
Kuba R: „Dziękuję za spędzony czas i mam nadzieję, że jeszcze się spotkamy”
 
Alek Z : „Chciałbym przyjechać tu jeszcze raz”
 

Zosia D: “Dziękuję, że mogłam tu przyjechać i poznać tak cudowne osoby. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy. DZIĘKUJĘ, KOCHAM CIĘ LITWO”.