REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Celem ogólnym pracy wychowawców świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości, odpowiednich warunków do nauki, odpoczynku, działalności kreatywnej, twórczej, rozwijania zainteresowań i bezpieczeństwa podczas pobytu w świetlicy.
– zapewnienie dzieciom podczas pobytu w świetlicy zorganizowanej opieki wychowawczej, pomocy oraz odpowiednich warunków do nauki zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii
– kształtowanie nawyków kultury osobistej i współżycia w grupie
– odkrywanie i rozwijanie zainteresowań i zdolności dzieci
– zapewnienie warunków do rekreacji
– organizowanie właściwego i kulturalnego wypoczynku
– udzielanie uczniom pomocy podczas odrabiania zadań domowych
– rozwijanie umiejętności radzenia sobie z różnymi sytuacjami trudnymi i problemowymi
– zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa podczas pobytu w świetlicy
- Świetlica jest czynna w dni pracy szkoły w godz. 6.30 – 17.00.
- Do świetlicy szkolnej przyjmowani są uczniowie klas I – III oraz uczniowie klas IV, którzy dojeżdżają do szkoły (w wyjątkowych sytuacjach wnioski klas starszych będą rozpatrywane indywidualnie).
- Uczniowie przyjmowani są do świetlicy szkolnej na podstawie kart zgłoszeń, wypełnionych przez rodziców lub opiekunów prawnych dziecka, w terminie wyznaczonym przez szkołę.
- Uczeń może korzystać z opieki w świetlicy przed lekcjami, po lekcjach oraz w czasie, gdy klasa ma zajęcia, w których uczeń nie uczestniczy lub jest z nich zwolniony.
- Po zakończeniu lekcji uczniowie klas I – III są przyprowadzani do świetlicy przez uczących ich nauczycieli i przekazani pod opiekę dyżurującym wychowawcom świetlicy.
- Uczeń kl. I – III jest odprowadzany do świetlicy przez uczącego nauczyciela także w przypadkach kiedy nie jest zapisany do świetlicy, a nie został odebrany po skończonych lekcjach przez rodziców lub osobę upoważnioną, nie ma też oświadczenia rodziców o samodzielnym powrocie do domu. Informację o pozostawieniu ucznia przekazuje nauczyciel bezpośrednio wychowawcy świetlicy. Wychowawca klasy informuje rodzica o potrzebie odebrania dziecka (dzieci bez złożonego wniosku do świetlicy).
-
- Uczniowie wchodzą do świetlicy bez rodziców, w wyjątkowych , uzasadnionych sytuacjach rodzic może podejść do wychowawcy świetlicy.
Odbierając dziecko, rodzic wchodzi do szkoły w celu skorzystania z czytnika elektronicznego systemu odbioru dzieci Neonki, odbicia kodu QR- pierwszy segment.
- Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane przez inne osoby dorosłe upoważnione na piśmie przez rodziców lub opiekunów prawnych i posiadające kod QR do elektronicznego systemu odbioru ucznia ze świetlicy, przekazany przez rodzica lub prawnego opiekuna
- Upoważnienie powinno zawierać imię i nazwisko oraz numer dowodu osoby wskazanej przez rodziców – upoważnienie zostaje w dokumentacji świetlicy szkolnej.
- Rodzice przejmują odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego ze świetlicy szkolnej przez upoważnioną przez nich osobę.
- W przypadku przyjścia osoby nieupoważnionej pisemnie lub osoby upoważnionej, której stan wskazuje na spożycie alkoholu albo innych środków odurzających, dziecko pozostanie w świetlicy pod opieką wychowawcy świetlicy i zostaną poinformowane odpowiednie służby.
- W przypadku zmiany wcześniejszych ustaleń zapisanych w karcie zgłoszenia prawni opiekunowie dziecka zobowiązani są do niezwłocznego poinformowania o tym wychowawców świetlicy i złożenia stosownego pisemnego oświadczenia
- Każda nowa decyzja dotycząca pobytu dziecka w świetlicy i powrotu do domu musi być przekazana w formie pisemnej z datą i podpisem prawnych opiekunów. Wychowawca nie zastosuje się do ustnych informacji przekazanych przez dziecko lub telefonicznych informacji rodziców.
- Życzenia rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców muszą być poparte stosownymi orzeczeniami sądowymi
- Rodzice lub prawni opiekunowie mają obowiązek odebrać dziecko ze świetlicy szkolnej do godziny jej zamknięcia tzn. 17:00. Trzykrotne nieodebranie dziecka w godzinach pracy świetlicy, powoduje wykreślenie ucznia ze świetlicy.
- Wychowawca świetlicy odpowiada wyłącznie za bezpieczeństwo dzieci, które zostały przyprowadzone do świetlicy przez pracownika szkoły lub uczącego nauczyciela.
- Uczeń odebrany po lekcjach, lub wypisany ze świetlicy, nie ma możliwości ponownego zapisania się do świetlicy w tym samym dniu.
- Wychowawca świetlicy nie ponosi odpowiedzialności za wartościowe przedmioty, zabawki, przybory szkolne, przyniesione z domu do szkoły.
- W przypadku samodzielnego wyjścia dziecka ze świetlicy potrzebne jest oświadczenie prawnego opiekuna ze zgodą na takie wyjście z podaniem daty/dat oraz godziny,
o której dziecko ma opuścić świetlicę lub odnotowanie tego w elektronicznym systemie odbioru dziecka ze świetlicy. - Dziecko poniżej 7 roku życia nie może samodzielnie opuszczać świetlicy, nie może także być odebrane przez osobę poniżej 10 roku życia (zgodnie z przepisami kodeksu ruchu drogowego).
- Wychowawca może odmówić wydania dziecka w przypadku gdy stan osoby odbierającej wskazuje, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.
- Osobom nieupoważnionym lub w stanie nietrzeźwym dzieci nie będą przekazywane.
- Nadzór opiekuńczo-wychowawczy nad uczniami nie jest sprawowany przez wychowawców świetlicy przed godz. 6.30 i po godz. 17.00
- Dzieci oraz rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek zapoznać się z regulaminem świetlicy szkolnej.
- Odbierając dziecko bezpośrednio z dodatkowych płatnych zajęć, rodzic ma obowiązek zgłoszenia tego wychowawcy świetlicy, za pomocą informacji przekazanej na portierni.
- Rodzice odbierają dziecko ze świetlicy za pomocą elektronicznego systemu odbioru dzieci-kodu QR indywidualnego dla każdego ucznia lub przez portiernię.
- W okresie jesienno-zimowym, uczniowie którzy mają podpisana przez rodziców zgodę na samodzielne opuszczanie świetlicy, są zobowiązani do opuszczenie jej najpóźniej do godziny 15.30 ze względu na zmieniające się warunki pogodowe i bezpieczeństwo uczniów.
- Uczeń wchodzący do świetlicy podchodzi do biurka nauczyciela podaje klasę, imię i nazwisko w celu zapisania do dziennika obecności.
- Uczeń wychodzący do domu, podchodzi do dyżurującego wychowawcy świetlicy i prosi o wypisanie z listy obecności.
- Uczeń idąc na zajęcia dodatkowe informuje o tym nauczyciela w celu zaznacza tego w dzienniku.
- Uczniowie nie mogą samowolnie wychodzić ze świetlicy.
- Uczniowie pozostawiają kurtki w szatni i plecaki w wyznaczonych miejscach.
- W czasie wyjścia na zajęcia poza budynek szkoły uczniowie przestrzegają obowiązujących zasad pobytu na terenie boiska i placu zabaw oraz
samowolnie nie oddalają się od nauczyciela. - Dzieci korzystające ze świetlicy szkolnej mają obowiązek szanować i dbać o wyposażenie świetlicy.
- Uczeń ma obowiązek po skończonych zabawach ułożyć na miejsce zabawki, materiały dostępne w świetlicy itp.
- Uczniowie mogą skorzystać z telefonu komórkowego, smartwatcha oraz innych urządzeń elektronicznych przyniesionych z domu, w sytuacji
wymagającej kontaktu z rodzicem/opiekunem prawnym, za zgodą wychowawcy świetlicy. - Uczniowie przebywający w świetlicy są zobowiązani do przestrzegania regulaminu, do kulturalnego zachowania się w trakcie zajęć świetlicowych i respektowania poleceń nauczyciela.
- Za rzeczy zniszczone przez dziecko odpowiada rodzic lub opiekun prawny dziecka.
- Zachowanie ucznia w świetlicy jest przekazywane rodzicom oraz wychowawcy klasy podczas rozmów indywidualnych i za pośrednictwem
dziennika elektronicznego, co wpływa na końcową ocenę zachowania. - Uczeń przejawiający zachowania agresywne w świetlicy może zostać z niej usunięty za zgodą rady pedagogicznej.
- Po wejściu do świetlicy ustawiamy się przy biurku nauczyciela i zapisujemy się do dziennika obecności. Dziecko myje lub dezynfekuje ręce pod nadzorem opiekuna. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Po odebraniu przez rodzica, dziecko wypisuje się u nauczyciela.
- Po zapisaniu się do dziennika odkładamy plecaki w wyznaczonym miejscu.
- Informujemy nauczyciela i zapisujemy się do dziennika idąc na zajęcia dodatkowe lub zmieniając salę.
- Nie biegamy.
- Słuchamy nauczycieli.
- Nie przeklinamy.
- Słuchamy siebie nawzajem.
- Nie krzyczymy.
- Pomagamy innym i mówimy o tym, że sami potrzebujemy pomocy, zgłaszamy nauczycielowi złe samopoczucie.
- Zgłaszamy każde opuszczenie świetlicy.
- Do toalety chodzimy pojedynczo po wcześniejszym zgłoszeniu tego wychowawcy .
- Sprzątamy po sobie – odkładamy każdą zabawkę, grę na jej miejsce. Dbamy o porządek na podłodze.
- Szanujemy zabawki, gry i pomoce plastyczne.
- Bierzemy udział w zajęciach – staramy się jak najbardziej angażować.
- W drodze na obiad, boisko, chodzimy z nauczycielem.
- Nie krytykujemy i nie obrażamy innych.
- Nie bijemy się.
- Dbamy o wygląd i estetykę świetlicy.
- Dbamy o bezpieczeństwo własne i innych.
- Telefonów komórkowych używamy tylko za pozwoleniem nauczyciela, w celu kontaktu z rodzicem lub opiekunem prawnym.
- Posiłek w świetlicy będzie odbywał się w wyznaczonym do tego miejscu w sali .