Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego

Rihana Saad Abdalla

Maria Drozda z drużyną

Maria Drozda

reprezentująca barwy UKS Swarek Swarzędz, zdobyła srebrny medal podczas Halowych Mistrzostw Polski juniorek młodszych w hokeju na trawie.

Ponadto Marysia zajęła indywidualnie drugie miejsce w klasyfikacji najskuteczniejszych zawodniczek w rozgrywkach ligowych
– strzeliła 15 bramek.
włodek

Włodzimierz Chwiałkowski

laureat Wojewódzkiego Konkursu Historycznego

adrian

Adrian Stodolny

laureat Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego

Julka

Julia Kołodziejska

drugie miejsce w finale Konkursu Wiedzy o Antyku organizowanego przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM – marzec 2019 r.

trzecie miejsce w etapie wojewódzkim Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim – marzec 2019 r.

Rozmowa z Włodkiem Chwiałkowskim, uczniem klasy III e,
laureatem Wojewódzkiego Konkursu Historycznego

Kiedy zacząłeś interesować się historią?
Tak „na poważnie” od piątej klasy. Chętnie czytałem, oglądałem programy historyczne, a nauka nie sprawiała mi problemów.

Który okres historii Polski najbardziej Cię zafascynował?
Polska szlachecka. Gdybym mógł przenieść się w przeszłość, to na pewno chciałbym żyć w XVI lub XVII wieku. Tak wiele wtedy się działo w życiu politycznym, obyczajowym, kulturalnym…

W jaki sposób przygotowałeś się do konkursu?
Może Cię zaskoczę, ale zacząłem od przeczytania „Trylogii” H. Sienkiewicza.

Ale z pewnością wiesz, że pisarz idealizuje tamte czasy i niektórych bohaterów?
Oczywiście, mam tę świadomość. Jednak wspaniałe tło historyczne tych powieści zachęca do poznawania faktów, zdarzeń i postaci dawnej Rzeczypospolitej szlacheckiej. Czytałem także dużo literatury popularnonaukowej, którą proponował mi pan Piotr Skrzypczak, nauczyciel historii i współautor mojego sukcesu.

Jak czułeś się w pierwszym dniu egzaminu gimnazjalnego, gdy wszyscy rozwiązywali test z historii i wos-u, a Ty jadłeś śniadanie, mając świadomość, że za tę część egzaminu masz 100% punktów?
  Wspaniale! Byłem jednak ciekawy, jakie pytania znalazły się na teście. Teraz wiem, że poradziłbym sobie bardzo dobrze.

Jakie masz plany na przyszłość?
Myślę, że będą one związane z historią.

Może szkoła, archiwum, IPN, uczelnia…?
Czas pokaże. Chciałbym połączyć pracę z pasją.

Tego Ci życzę. Gratuluję sukcesu i dziękuję za rozmowę.

Z Włodkiem rozmawiał Wiktor Filipkowski z 7a

Rozmowa z Adrianem Stodolnym, uczniem klasy III b,
laureatem Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego

Kiedy zacząłeś interesować się geografią?
Nie wiem, czy można to nazwać zainteresowaniem geografią, ale jako siedmiolatek lubiłem studiować mapę świata, która leżała na moim biurku i pełniła rolę podkładki.

Kto namówił Cię do udziału w konkursie?
Zgłosiłem się sam, bo lubiłem ten przedmiot i nie miałem z nim problemów.

Jak wyglądały Twoje przygotowania?
Na etap szkolny poszedłem “z biegu”. wystarczyła mi wiedza z lekcji. Potem pod kierunkiem pani Alicji Zwierzyckiej kontynuowałem naukę.

Gratulacje! Już w drugiej klasie udało Ci się uzyskać tytuł laureata. Co czułeś?
Nie ukrywam, że poczułem się wyjątkowo dobrze, wiedziałem, że nie będę musiał pisać przyrodniczej części egzaminu gimnazjalnego. Choć ostatnio zmieniły się moje “przedmiotowe” preferencje.

Jakie miejsce na świecie uważasz za najpiękniejsze, dokąd chciałbyś się wybrać?
Oczywiście najpiękniejsza jest Polska, ale chciałbym kiedyś odwiedzić Nową Zelandię.

Tego Ci życzę i dziękuję za rozmowę.

Z Adrianem rozmawiał Bartek Tarnachowicz z 7A