W październiku 2021 roku uczniowie SP2 z klasy 5A pod opieką 2 nauczycielek uczestniczyli w aktywnościach projektowych z Erasmus+ „Get Plugged To Rural Life” w Salonikach, Grecji. Wraz z ich rówieśnikami z Hiszpanii, Rumunii i Litwy poznawali zwyczaje, kulturę, życie szkolne greckich kolegów oraz aktywnie spędzali czas w otoczeniu pięknej przyrody.

A oto ich opinie i przemyślenia:

„Moim zdaniem Saloniki mają bardzo ciekawe zabytki, piękne widoki oraz dużo pływających statków kontenerowych. Z minusów to bym wymienił zatłoczone ulice. Zwróciłem też uwagę na dużą ilość psów i kotów. Ostatniego dnia pobytu pojechaliśmy nad wodospad Edessa, a kiedy wracaliśmy, kupiliśmy sobie „granitę”, czyli napój z kruszonego owocowego lodu.  Wyjazd bardzo mi się spodobał i będę miał ciekawe wspomnienia”.   ~Marek

„Bardzo podobało mi się to, że od poniedziałku do czwartku co dzień byliśmy w szkole i mieliśmy tam różne zajęcia i zabawy. Byliśmy też w muzeum, zwiedzaliśmy okolicę i poznaliśmy dzieci z innych państw. Rodzice greccy przygotowywali dla nas typowe przekąski greckie oraz desery. Jedzenie nie zawsze mi smakowało, ale ogólnie było bardzo dobrze”. ~Julia

„Moja przygoda w Grecji: W Salonikach podobało mi się dużo rzeczy m.in. basen z ciepłą termalną wodą, wodospad Edessa, muzeum archeologiczne, rejs statkiem, Biała Wieża oraz wiele, wiele więcej. Ciekawe było to, że spotkaliśmy i rozmawialiśmy z rówieśnikami z różnych krajów. Podczas posiłków jedliśmy pizzę, kurczaka, burgera, souvlaki (szaszłyki), frytki oraz sałatki greckie. Z napojów piliśmy granitę, colę wodę gazowaną o smaku arbuza, cytryny i truskawki. W Grecji było bardzo ciepło i codziennie spotykaliśmy kotka, który przechadzał się koło naszego hotelu. Chodziliśmy na długie spacery zwiedzając okolicę i jeździliśmy autokarem do różnych miejsc, np. do szkoły w której uczestniczyliśmy w zabawach i zajęciach lekcyjnych. Bardzo mi się podobało w Salonikach- najchętniej pojechałbym jeszcze raz, ale tym razem z rodziną”. ~Kamil

„Pobyt w Grecji (Salonikach) bardzo mi się podobał, ponieważ jedzenie było bardzo smaczne, ale również podobała mi się atmosfera wśród innych krajów, każdy z uczestników miał inne poczucie humoru. Bardzo lubiłem zwiedzać, na przykład Białą Wieżę, która tak naprawdę wcale nie była biała, ale beżowa i wysoka; jak również zwiedziliśmy jeden z najstarszych greckich kościołów. Najbardziej smacznym dla mnie daniem był gyros: mięso było pyszne, a pita puszysta i chrupiąca. Duże wrażenie na mnie wywarł wodospad oraz kąpiel w basenie, bo woda termalna była bardzo ciepła. Będę wspominał ten wyjazd jako udany. ~`Dawid

„Bardzo mi się podobało, kiedy zwiedzaliśmy Białą Wieżę, Muzeum Archeologiczne i najstarsze kościoły greckie. Poznaliśmy, jak żyli starożytni Grecy i byliśmy na termach. Jedzenie mi smakowało, podobało mi się też u rodzin greckich, gdzie graliśmy w piłkę i gry planszowe. Do szkoły nas goszczącej zawieźliśmy słodycze oraz różne pamiątki kojarzące się z Poznaniem i Polską. Przygotowaliśmy również warsztaty, podczas których dzieci greckie tworzyły wieńce z polskich kasztanów i szyszek.  Toalety w Grecji są inne niż w Polsce. Ostatniego dnia byliśmy w Muzeum Archeologicznym, gdzie poznaliśmy jak żyli starożytni Grecy. Na koniec piliśmy granitę truskawkową. Mieliśmy też okazję popływać w ciepłych basenach na łonie natury. Bardzo mi się podobało i cieszę się, że poleciałam do Grecji”. ~Nadia