W dniach 23 – 29 maja delegacja nauczycieli i uczniów koordynującej projekt Erasmus + „National Games and Sports Bring us Together” SP nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi przebywała w mieście Porto w Portugalii.

Gospodarzem ostatniej wymiany uczniowskiej była prywatna szkoła Colégio Nossa Senhora de Lourdes, pozostałe szkoły partnerskie z Bułgarii, Rumunii, Turcji i Słowenii.

Punktem głównym programu był festiwal tradycyjnych gier i zabaw sportowych, zaprezentowanie wypracowanych materiałów projektowych m.in. wspólnej książki i filmu na temat gier, sportów i zdrowego trybu życia oraz upowszechnianie rezultatów na pobliskim uniwersytecie czy udzielenie wywiadu na temat projektu dla telewizji ogólnokrajowej.

Uczniowie mieszkając u rodzin portugalskich mieli okazje bliżej poznać kuchnie i kulturę Portugalii, uczestniczyć w różnych aktywnościach sportowych w szkole, a nawet nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, zajęciach lekcyjnych oraz ciekawych wycieczkach krajoznawczych.

A oto ich opinie:

„W Portugalii razem z osobami z różnych kultur, religii i poglądów przeżyliśmy wspaniały tydzień. Zwiedzaliśmy Porto oraz inne pobliskie miasta, dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek na temat portugalskich zwyczajów, i nie tylko, mieliśmy okazję poznać także wiele osobowości z innych państw takich jak Rumunia, Bułgaria, Turcja czy Słowenia. Największe wrażenia zrobiło na mnie piękno miasta w którym byliśmy, były tam czyste i ładne plaże oraz ocean Atlantycki, gdzie miałam okazję spróbować surfingu. Sport ten bardzo mi się spodobał i chciałabym jeszcze kiedyś mieć z nim do czynienia. Poznaliśmy tez tradycyjne sporty różnych państw, niektóre nie różnią się zbyt od polskich, inne zaś są zupełnie różne. Oprócz zróżnicowanych sportów w szkole, rodziny, które nas gościły zapełniły nam wiele innych atrakcji. Jednego dnia byliśmy na portugalskim festiwalu, gdzie skorzystaliśmy z kolejki górskiej, z każdym kolejnym dniem poznawaliśmy coraz ciekawsze zakątki tego cudownego miasta. Z tego wyjazdu zdobyłam na pewno przepiękne wspomnienia oraz poznałam wspaniałych ludzi, z którymi chciałabym utrzymywać kontakt.”  ~ Oliwia Kulawska, 3B, G23

„W ostatnim tygodniu maja, wraz z moimi kolegami ze szkoły i nauczycielkami wybrałam się z projektem Erasmus+ do przepięknej, słonecznej Portugalii. Mogłam poznać tradycje i kulturę portugalskich rodzin u których miałam zapewniony nocleg. Było to naprawdę ciekawe doświadczenie gdyż ich kultura nieco się różni od naszej, polskiej. Rodzina dała mi możliwość spróbowania portugalskich przepysznych dań oraz słodyczy za których smakiem będę zdecydowanie tęsknić. Najbardziej smakowało mi ciastko z budyniem-Pastel de Nata oraz ryba zapieczona z ziemniakami-Bacalhau. W szkole spędzaliśmy czas na grach i zabawach, który każdy z krajów, które brały udział w projekcie przygotował właśnie po to, abyśmy mieli możliwość poznania nie tylko aktywności Portugalczyków ale także Turków, Rumunów ,Słoweńców czy Bułgarów. Po zajęciach w szkole mieliśmy czas wolny, a osoby które nas gościły zapewniały nam dużo ciekawych atrakcji. Najlepiej zapamiętałam dzień w którym razem z moimi kolegami mieliśmy okazje zobaczyć Porto, miasto w którym mieszkaliśmy. Jest to bardzo malownicze miejsce położone w północnej części Portugalii. Jestem zdania ze to zdecydowanie jedno z piękniejszych miejscowości w których byłam. Płynie tam rzeka Douro, a najładniejszy widok na miasto jest z mostu Luisa I. Udaliśmy się również na wycieczkę do blisko położnych miast, w których również mieliśmy okazję zobaczyć bardzo ciekawe obiekty i panoramy miejscowości. Poznałam tam dużo przemiłych ludzi, za którymi będę bardzo tęsknić. Wyjazd wspominam dobrze, chciałabym jeszcze kiedyś odwiedzić Porto.”  ~ Zuzanna Kałużna, 3B, G23

„23 maja w ramach projektu Erasmus + udaliśmy się z przyjaciółmi do Porto, pięknego portugalskiego miasta. Wyjazd był naprawdę wspaniały. Rodzina, u której mieszkałem podczas pobytu była nastawiona na mój przyjazd niezwykle przyjacielsko. Brałem udział w wielu rodzinnych przyjęciach, próbując portugalskich potraw, a także poznając tutejszą kulturę i zwyczaje. Każdego wieczoru odwiedzaliśmy różne ciekawe miejsca w mieście, albo wybieraliśmy się na punkty widokowe. W szkole czekały nas różne aktywności sportowe. Próbowaliśmy tradycyjnych gier pozostałych państw, biorących udział w projekcie, a także braliśmy udział w rozgrywkach sportów współczesnych takich jak siatkówka, piłka nożna, czy koszykówka. Dzięki tym aktywnościom poznaliśmy wiele ciekawych ludzi i dowiedzieliśmy się wiele o ich zainteresowaniach i sposobach na spędzenie wolnego czasu w Portugalii. Opowiadali nam także wiele o tym, jak wygląda system oceniania w ich szkole i jak różni się od naszego. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem brać udział w projekcie i mam nadzieje, że jeszcze kiedyś będę mógł ponownie odwiedzić Porto.” ~   Kacper Mokijewski, 3B, G23

„W Portugalii zetknęliśmy się z zupełnie odmienną kulturą, poznaliśmy nowych ludzi, nowe miejsca i nowe smaki. Zwyczaje portugalskie zupełnie mnie zaskoczyły, ich otwartość na dotyk i nietypowy jak dla nas sposób witania się. Poznaliśmy również zwyczaje z innych krajów Europy, na przykład Turcji, Słowenii, Bułgarii czy Rumunii, a w każdym z tych krajów obowiązywały inne zwyczaje. Zwiedziliśmy kilka pięknych miast powiązanych z historią Portugalii, i ujrzeliśmy niesamowite krajobrazy. Mieliśmy również okazję spróbować egzotycznych dla nas smaków, z których w pamięć zapadła mi mięsna potrawa franzhezinia. Mieszkaliśmy w pięknym i unikatowym mieście zupełnie niepodobnym do polskich miast, z zupełnie odmienną architekturą i tempem życia. W oczy najbardziej rzucały się czerwone dachówki i liczne mosty przerzucone nad rzeką Douro. Jednak najciekawsze dla mnie było obcowanie z rodziną u której mieszkałem. Byli to bardzo pozytywnie ludzie dobrze nastawieni do świata i innych ludzi. Miałem okazję z nimi wybrać się na wycieczkę łódką w górę rzeki i poznać kulturę ich kraju z zajmujących rozmów przy obiadowym stole. Bardzo się cieszę, że na nich trafiłem. Dzięki nim będę wspominał ten tydzień jeszcze lepiej i marzył by kiedyś tam wrócić.” ~   Wojciech Jacewicz, 3C, G23