W dniach 10-14 marca 2019 koordynatorka projektu Erasmus+ „National Games and Sports Bring us Together” Barbara Maciejewska-N’sir wraz z p. Dyrektor Agatą Ratajczak ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Poznaniu odbyły międzynarodowe spotkanie w tureckiej szkole „Hırkai Şerif”w Stambule.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele pozostałych krajów partnerskich z Bułgarii, Rumunii, Słowenii oraz Portugalii. Celem wizyty była wymiana dobrych praktyk edukacyjnych w dziedzinie sportu, zdrowia i sposobów uczenia się oraz ustalenie dalszych działań projektowych.

Stambuł zachwycił nas swoją wielokulturowością, w której mieszają się różne religie oraz narodowości całego świata, gdzie nad miastem górują przepiękne meczety z kilkusetletnią tradycją, a pod miastem ciągnie się niedawno zbudowane bardzo nowoczesne metro.

Podczas krótkiej, aczkolwiek intensywnej wizyty turecka szkoła zaprezentowała nam talenty sportowe, wokalne i artystyczne swoich uczniów oraz odwiedziliśmy Urząd Miasta Stambułu, w którym prezentowaliśmy ideę naszego projektu.

Oprócz pracy projektowej mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Hagia Sofia, Błękitny Meczet, Pałac Dolmabahce w którym mieszkali sułtani imperium osmańskiego wraz ze swoimi haremami oraz odbyliśmy rejs statkiem po Bosforze. Poczuliśmy również niesamowity klimat Grand Bazaru na którym można kupić dosłownie wszystko oraz smak i zapach kawy parzonej po turecku. Niezwykłą niespodzianką dla kobiet przygotowaną podczas zwiedzania Maiden Tower było przebranie się w bogate stroje z dawnych czasów otomańskich i przez moment poczucie jakby się byłą sułtanką.

Stambuł na pewno jest wart odwiedzenia!