Nasz wyjazd do Norwegii w projekcie Erasmus+ „We All Stand Together” pod opieką nauczycielek pani N’sir oraz pani Niedzieli rozpoczął się 20 października od przejazdu busem z Poznania do Warszawy, a następnie przelotami trzema samolotami z przystankami w Kopenhadze i Tromso. Podróż minęła w przyjemnej atmosferze, udało się również wygospodarować czas, aby zobaczyć kilka atrakcji stolicy Danii – Kopenhagi.

W niedzielę, po dotarciu do docelowego miejsca, u naszych rodzin w Vadsø odpoczywaliśmy po dwudniowej podróży.
W poniedziałek rano udaliśmy się do szkoły Vadsø videregående, gdzie odbyły się pierwsze zajęcia i miłe powitanie wszystkich osób z projektu – Erasmus+. Otrzymaliśmy praktyczne upominki – ręcznie wykonane ciepłe, wełniane rękawice. Poznaliśmy uczniów z innych krajów, zaproponowano nam mnóstwo przeróżnych ćwiczeń integracyjnych mających na celu poznanie się oraz przełamanie lodów. W grupach opracowywaliśmy słownik słów kojarzących się ze współpracą w językach projektu, czyli greckim, włoskim, portugalskim, tureckim, norweskim oraz polskim. Pod wieczór wybraliśmy się na spotkanie przy ognisku zorganizowane przez norweską młodzież. Piekliśmy kiełbaski, jedliśmy ciastka i pianki, słuchaliśmy muzyki, śpiewaliśmy, tańczyliśmy oraz wypatrywaliśmy zorzy polarnej. Dzień był bardzo udany, wróciliśmy do domu z wielkim entuzjazmem.

Kolejnego dnia, we wtorek wybraliśmy się całą grupą projektową na wycieczkę do portowego miasteczka Vardø, gdzie zwiedziliśmy muzeum regionu Pomoria oraz miejsce upamiętniające czarownice z XV wieku – kobiety oskarżone o czary i spalone na stosie. Następnie udaliśmy się na spacer po mieście z zadaniem poszukiwania „street artu”, czyli sztuki ulicznej oraz zrobienia przy nim kreatywnego zdjęcia. W tym dniu czekały też na nas niezwykłe smaki i aromaty Norwegii- młodzi kucharze przygotowali dla nas przepyszne potrawy, m.in. ryby, mięso z renifera, desery, sałatki oraz jajka z kawiorem.

W środę obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień. Uczestniczyliśmy w grze w piłkę nożną oraz przeróżnych zajęciach dotyczących współpracy oraz integracji. Nauczyciele w tym czasie odwiedzili przedszkole, do którego uczęszczają dzieci pełnosprawne i z różnymi typami niepełnosprawności. Wieczorem wybraliśmy się całą grupą do nowo otwartej kręgielni.

W czwartek uczestniczyliśmy w szkole w wykładzie na temat historii północnej Norwegii. Następnie opracowywaliśmy komiksy, które zostały wymyślone przez uczniów, będących wcześniej na wymianie w Portugalii. Po lekcjach czekała nas pełna wrażeń lokalna atrakcja – norweska sauna oraz jacuzzi. Spędziliśmy tam cudownych kilka godzin, podczas których mogliśmy się zrelaksować oraz rozgrzać. Zjedliśmy również pyszną kolację m.in. krewetki, krab królewski, drób i sałatki oraz uczestniczyliśmy w ceremonii wręczenia certyfikatów.

W piątek udaliśmy się na poranne zajęcia, podczas których wieszaliśmy na wykonanym z kartonu drzewie liście z pojęciami integracyjnymi z naszego słownika oraz zwiedziliśmy 2 muzea w Vadsø, gdzie dowiedzieliśmy się więcej na temat życia mieszkańców tego miasta. Niestety, w tym dniu nadszedł również czas pożegnania ze wszystkimi uczestnikami projektu…

Czas pobytu na wymianie upłynął nam w bardzo dobrej atmosferze i był niezwykle udany. Żałujemy tylko, że ta przygoda trwała tak krótko.

Zuzanna Renn oraz Natalia Padło 3B G23

O pobycie naszych uczennic w Norwegii napisano także w lokalnej prasie 🙂