czyli dziwna Brytania

“People are strange. However, in Britain people have taken being weird to the extreme.”

by Nick Clowes

czyli w wolnym tłumaczeniu: “Ludzie są dziwni, ale Brytyjczycy są dziwni ekstremalnie. “

Prawdziwość tego twierdzenia mogli sprawdzić nasi uczniowie z klasy 7a szkoły podstawowej oraz 2 i 3 gimnazjum, którzy wybrali się na warsztaty językowe do Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Zajęcia pod nazwą “Weird Britain”, poświęcone mniej znanym, a ciekawym obliczom kultury brytyjskiej, poprowadził rodowity Anglik, Nick Clowes. Spośród wielu ciekawostek, szczególnie interesujące okazały się dziwne gry, w jakie grają dzieci i dorośli w Wielkiej Brytanii.

Poznaliśmy zasady gry w conkers, czyli jesienną zabawę z użyciem kasztanów, obserwowaliśmy rozgrywki gurning, czyli rywalizację na najbardziej dziwaczną minę, czy też zawody worm charming, polegające na przyciąganiu uwagi, czyli „oczarowywaniu” dżdżownic. Nie mogło oczywiście zabraknąć sławnego cheese rolling, czyli pogoni za toczącym się po stromym zboczu serze.

O tych i wielu innych niesamowitych grach i zabawach opowiedział nam po angielsku pan Nick Clowes, a w niektórych z nich mogliśmy również spróbować swych sił.

Było to bardzo ciekawe, zabawne i rozwijające spotkanie z brytyjską kulturą i językiem angielskim.

Małgorzata Brambor