W dniach 13-18 maja 2018 r. grupa uczniów naszego gimnazjum pojechała do Londynu. Spędziliśmy tam zaledwie 4 dni, ale w tak krótkim czasie miasto zdołało skraść nasze serca. Mieliśmy szczęście, bo w Londynie świeciło piękne słońce i jesteśmy przekonani, że słoneczko nie pozostało bez wpływu na nasze wspomnienia 🙂

Już po przyjeździe zaczęliśmy zwiedzać miasto. Plan był intensywny a sprzyjająca pogoda niekiedy była lepsza niż tutaj, w Polsce. Poza zwiedzaniem miasta, mogliśmy także rozwinąć się intelektualnie i językowo, ponieważ spaliśmy u brytyjskich rodzin, które okazały się tak przyjazne i gościnne jak polskie. Atmosfera zarówno w domach, jak i w grupie była cały czas świetna! Jedzenie jednym smakowało, drugim nie.

Cztery dni to stosunkowo mało, ale jak na ilość miejsc, które zwiedziliśmy, to wystarczy.

 
 

Oto nasze fotograficzne migawki z wyjazdu do Londynu. (kliknij zdjęcie, aby powiększyć)

1. O godzinie 5.40 staliśmy przed szkołą w niepokoju oczekując przyjazdu autokaru. Każdy chciał siedzieć z tyłu… . O godzinie 6.00 zajęliśmy swoje miejsca. Autokar ruszył, a rodzice z wielkim stresem patrzyli jak odjeżdżamy w nieznane.

2. Pierwszą atrakcją był przejazd Eurotunelem pod Kanałem La Manche. Eurotunel pozwala na przebycie kanału w 35 minut, czyli dużo szybciej niż tradycyjnym promem.

3. A oto parę postaci z …wosku ( muzeum Madame Tussauds)

4. Londyn z lotu ptaka – CUDOWNIE!!!

5. Tower of London – było więzieniem, z którego podobno nie było ucieczki, ponieważ wejście było zaraz nad wodą – podpływano łódkami i tam prowadzono więźniów do celi.

6. Katedra świętego Pawła – to tu brali ślub książę Karol i Diana, nie w Westminster Abbey 

7. Do Greenwich można dostać się na wiele sposobów. Kursują tu pociągi i  autobusy, jeździ tu oczywiście underground, (czyli metro),  my popłynęliśmy stateczkiem.

8. Greenwich jest miejscem, gdzie Zachód spotyka się ze Wschodem. Jest to możliwe dzięki wyznaczonemu południkowi zero, który przebiega przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne, znajdujące się w tym parku.

9. Oglądanie sztuki w teatrze szekspirowskim “Globe” kosztowało jednego pensa. Za dwa pensy można było usiąść w krytej galerii. Wiele takich ciekawostek opowiedziała nam pani przewodnik (oczywiście po angielsku).

10. Podróżując śladami słynnego detektywa, czyli na tropie Sherlocka Holmesa, 221B Baker Street.

11. Chwila odpoczynku… w takim towarzystwie to sama przyjemność.

12. Na Speaker’s Corner każdy z nas miał prawo wygłosić swoje poglądy na temat Londynu. Wojtek okazał się niepokonany 🙂

13. Nasz fantastyczny pan przewodnik – Krzysztof, który doskonale przybliżył nam historię i zwyczaje Londynu.

14. Muzeum Historii Naturalnej – absolutne ‘must see’. Zobaczyliśmy tam jak działają wulkany oraz w specjalnym symulatorze osobiście przeżyliśmy trzęsienie Ziemi.

I tak zakończyła się nasza przygoda z Londynem. O godzinie 19.00 opuściliśmy to piękne miasto i ruszyliśmy autokarem w drogę do domu.

To był cudowny czas, spędziliśmy cztery intensywne dni w Londynie. Sądząc po tym, ile uczniowie mają wrażeń i wspaniałych wspomnień, na pewno będą chcieli tam powrócić lub zachęcić innych do zobaczenia tego wyjątkowego miasta i poznania jego tradycji i kultury.

 

Autorki:
Paulina Bartkowiak
Anna Korzycka
Bogusława Olejniczak