24 maja 2018 r. uczniowie klasy VII pod opieką nauczyciela bibliotekarza i wychowawcy  przybyli na lekcję biblioteczną na życzenie w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu.

Po przywitaniu w hallu starej części budynku, nasza przewodnik pani Roksana Suchan zaprowadziła nas do nowego gmachu. Pani bibliotekarka zaprezentowała nam najpierw wypożyczalnię; opowiedziała o uporządkowaniu i rodzajach gromadzonych i udostępnianych zbiorów. Obok książek tradycyjnych, uczniowie zobaczyli kolekcje: filmów, audiobooków i płyt muzycznych, z których można korzystać na miejscu lub wypożyczać je do domu. W informatorium uczniowie dowiedzieli się jak należy wypełniać rewersy na książki i czasopisma. Pani bibliotekarka zaprowadziła następnie młodzież do czytelni: ogólnej i prasy bieżącej.

W pomieszczeniu komputerowym odbyła się następnie właściwa lekcja biblioteczna. Pani przewodnik zaprezentowała najpierw przy użyciu rzutnika, metody wyszukiwania w katalogu poszczególnych publikacji (książek i czasopism), po czym rozdała uczniom kartki z zadaniami. Dzięki temu ćwiczeniu nasi uczniowie nabyli umiejętność wyszukiwania: prostego, zaawansowanego i logicznego.

Po lekcji uczniowie zadeklarowali chęć częstszego odwiedzania Biblioteki Raczyńskich.

Remigiusz Menes