"Chociaż jestem małym smykiem, mogę zostać ratownikiem!"

Przerwa świąteczna dobiegła końca, więc z całych sił wzięliśmy się do pracy już pierwszego dnia Nowego Roku w szkole.

Udaliśmy się do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, gdzie ratownik – pan Marcin – poprowadził krótki kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dowiedzieliśmy się jakie są numery ratunkowe i w jakich przypadkach należy dzwonić, jakich informacji należy udzielić rozmawiając z dyspozytorem oraz jak się zachować w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia. Ponadto potrafimy już ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej i wiemy, dlaczego należy to zrobić. A co najważniejsze – potrafimy wykonać masaż serca oraz dowiedzieliśmy się jak działa defibrylator AED.

Następnie mogliśmy zobaczyć wnętrze karetki, a także najnowszy model dostępny w Poznaniu – działający w programie ECMO. Zwiedziliśmy również specjalny warsztat samochodowy dla karetek oraz mogliśmy zobaczyć pracę dyspozytorów, którzy przyjmują zgłoszenia i wysyłają karetki do potrzebujących pomocy medycznej.

Klasa 1a