DZIEŃ DOBRY GRECJO!

Spotkanie szkoleniowe dla nauczycieli z Polski, Portugalii, Grecji, Włoch i Turcji w ramach projektu Erasmus+ „We All Stand Together” odbyło się w przepięknej scenerii miasteczka Xanthi, leżącego w rejonie Macedonii-Tracji na malowniczych stokach Rodopów nad niewielką rzeczką Kosynthos.

Tematyka projektu dotyczy ściśle integracji i zapobieganiu społecznemu wykluczeniu osób pochodzących z różnych kręgów kulturowych, niepełnosprawnych, czy borykających się z problemami w nauce.

Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Poznaniu reprezentowały p. Dyrektor Agata Ratajczak wraz z p. Barbarą Maciejewską-N’sir.

Koordynujący cały projekt Grecy, Maria i Sakis wraz z dyrektorem Tzelepisem Vasileios zaprezentowali nam przykłady pracy z imigrantami w swojej szkole 2o Epaggelmatiko Lykeio o profilu zawodowym, a także zaprosili do pobliskiej, wyjątkowej szkoły w której uczą się dzieci tylko pochodzenia romskiego.

Znaczną cześć szkolenia poprowadziła p. profesor Sevi Chatzifotiou z Uniwersytetu Demokryta w Komotini, która po zapoznaniu uczestników z zasadami tworzenia pracy badawczej nad pojęciem szacunku do drugiego człowieka, warsztatowo pracowała z nami nad układaniem kwestionariuszy w tym temacie.

W ramach wizyty odwiedziliśmy również Urząd Miasta oraz wydział edukacji i oświaty w Xanthi, gdzie była okazja, aby porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za sprawy edukacji w tym rejonie oraz przedstawić systemy edukacji obowiązujące w naszych państwach.

Oprócz intensywnej pracy projektowej zapoznano nas z ciekawostkami kulturowymi, potrawami, muzyką grecką, w tym nauką kroków popularnej Zorby oraz zwiedzaniem z przewodnikiem zakątków Xanthi i okolic Morza Egejskiego.

Na koniec międzynarodowego spotkania greccy koordynatorzy przygotowali dla każdej delegacji niespodziankę w postaci samodzielnie uszytych przez uczniów lalek- maskotek projektu, reprezentujących wrażliwe grupy społeczne w każdym z państw.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie projektowe, które odbędzie się w naszej szkole pod koniec lutego przyszłego roku!


Barbara Maciejewska-N’sir