27 września 2017 r. obchodziliśmy 78 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Poznańskie uroczystości zorganizowane zostały przez marszałka województwa wielkopolskiego pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na skwerze u zbiegu ulic: Wieniawskiego i al. Niepodległości. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz: państwowych, samorządowych, wojska, policji, harcerzy i mieszkańców miasta. Honorowymi gośćmi byli kombatanci.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie: podniesieniem flagi państwowej i odegraniem hymnu. Gospodarz uroczystości, wicemarszałek województwa pan Wojciech Jankowiak w wygłoszonym następnie przemówieniu, stwierdził m.in., że podczas II Wojny Światowej podziemne struktury państwowe dawały Polakom nadzieję i siłę do walki. Wspomniał też, iż Polskie Państwo Podziemne z armią liczącą w 1944 roku 400.000 ludzi, było ewenementem w okupowanej Europie. Wicemarszałek podkreślał też zasługi Wielkopolan dla państwa podziemnego (m.in. zorganizowaną przez Antoniego Gąsiorowskiego dywersyjną akcję „Bollwerk”). JE ks. bp Zdzisław Fortuniak, w intencji poległych i pomordowanych działaczy Polskiego Państwa Podziemnego, odmówił następnie modlitwę ułożoną przez ks. Piotra Skargę (kolejna rocznica śmierci którego przypada również dzisiaj).

Kolejny punkt uroczystości stanowił apel pamięci; wspomniani zostali wojskowi i cywilni konspiratorzy, żołnierze Armii Krajowej i członkowie Szarych Szeregów. Kompania wojska oddała następnie salwę honorową. Uroczystości zakończyły się złożeniem przez delegacje wieńców pod pomnikiem.

W uroczystościach uczestniczyły też oba poczty sztandarowe naszej szkoły z: Agnieszką, Dominiką, Konstancją, Mają, Zuzanną, Mateuszem, Stanisławem i Jakubem pod opieką nauczyciela bibliotekarza Remigiusza Menesa. Dziękujemy uczniom za godne reprezentowanie naszej Szkoły.