Przełom marca i kwietnia obfitował w SP nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w niezwykłe wydarzenia.  Do naszej szkoły zawitali długo wyczekiwani uczniowie i nauczyciele z Bułgarii, Portugalii oraz Północnej Macedonii w ramach projektu Erasmus+ „Together With Arts”, skupiającego się na hafcie, kaligrafii, średniowiecznej historii sztuki oraz sztuce użytkowej.

Wizytę zainaugurowało oficjalne powitanie przez p. dyrektor Agatę Ratajczak, po którym goście mieli okazję do podziwiania talentów aktorskich, tanecznych i wokalnych uczniów i nauczycieli z dwójki oraz uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych. Dodatkowo ceremonię otwarcia uświetnił gościnny występ rodzeństwa Oliwii i Mikołaja Czaińskich, obecnie licealistów, którzy zatańczyli tradycyjnego krakowiaka i oberka. 

Przyjezdni uczniowie mieli okazję uczestniczyć w rozmaitych zajęciach i warsztatach związanych z ideą naszego artystycznego projektu, m.in. taneczno-wokalnych, wyplatania makramy oraz tradycyjnych tańców ludowych. Warsztaty taneczne Oliwii Czaińskiej oraz p. Natalii Zadłużnej-Soboczyńskiej w holu szkoły skutecznie porwały do tańca nie tylko gości, ale i większość społeczności szkolnej!

Bardzo duże zainteresowanie i słowa uznania całej lokalnej społeczności wzbudziły wspaniale przygotowane przez przyjezdnych gości oraz uczniów i rodziców z naszych oddziałów cudzoziemskich stoiska, na których można było zobaczyć plakaty, flagi, elementy strojów, kaligrafii, haftu oraz gadżety charakterystyczne dla danego kraju. Natomiast pachnące, pyszne i oryginalne potrawy znikały w mgnieniu oka!

Podczas pobytu w naszej placówce w opiekę nad naszymi gośćmi czynnie włączyli się uczniowie wraz z rodzicami z klasy 8A dwujęzycznej, szlifując język angielski, razem uczestnicząc i integrując się w ciekawych aktywnościach, m.in. warsztatach w Muzeum Rogalowym, wspólnych wyjściach na kręgle, pizzę i inne przysmaki, zwiedzaniu Poznania, a nawet w poznawaniu zasad udzielania pierwszej pomocy.

Gwoździem programu była też wycieczka do Torunia, gdzie polscy i zagraniczni uczniowie oraz nauczyciele pod przewodnictwem p. Małgorzaty Brambor mieli okazję uczestniczyć w seansie „Makrokosmos” w Planetarium, spróbować swoich sił w wypieku dekoracyjnych pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika, zwiedzić Dom Mikołaja Kopernika oraz pospacerować po Starym Mieście.  

Nasi goście uświetnili również uroczystość Drzwi Otwartych w SP nr 2, podczas których rodzice przyszłych uczniów mogli porozmawiać oraz podpytać o różnice w międzynarodowych systemach edukacyjnych i poznać elementy kultury innych krajów.

Ostatni dzień wizyty upłynął naszym gościom na odwiedzeniu Galerii TAK-SNT w Poznaniu, w której dzięki uprzejmości organizatorki wystawy, p. Magdaleny Kozickiej, nadarzyła się niepowtarzalna okazję obcowania ze sztuką osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz poznania autorów wystawianych prac. Podsumowanie działań projektowych stanowiło zwiedzanie niezliczonych pracowni Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz zorganizowane przez absolwentkę tej uczelni, p. Agatę Tomaszewską.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, a w szczególności dyrekcji, nauczycielom, uczniom, obsłudze oraz rodzinom goszczącym naszych podopiecznych.

Barbara Maciejewska-N’sir, szkolny koordynator projektu