Dnia 17.06.21 r. w Szkole Podstawowej nr 2  im. Szarych Szeregów w Poznaniu odbył się cieszący niezwykłym zainteresowaniem Szkolny Konkurs „Poznajemy siebie nawzajem – konkurs kulinarny”.

W konkursie brali  udział uczniowie pochodzący z klas cudzoziemskich z Białorusi, Kazachstanu i Ukrainy. Konkurs wzbudził bardzo duże zainteresowanie, gdyż pokazano tradycyjne potrawy z ich rodzinnych stron. Zaangażowali się w to również rodzice, czego efektem była multimedialna prezentacja.

Prace były wystawione w holu szkoły, a obrazowym, pięknym ujęciem zasięgu potraw konkursu była mapa geograficzna stworzona specjalnie do tego celu.

Pani Dyrektor Szkoły mgr Agata Ratajczak otwierając finał konkursu wskazała na szczytny cel konkursu, gdzie poznanie tradycji kulinarnych danych krajów jest również czynnikiem łączącym dzieci, rodziców, kraje.

Finaliści konkursu zostali obdarowani upominkami Biura Senatorskiego prof. Jadwigi Rokietnickiej, Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania, które podjęło patronat konkursu. Bardzo ciekawe materiały edukacyjne prof. Anny Gramzy – Michałowskiej Uniwersytetu Przyrodniczego (Katedra Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej) i Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN wzbogaciły wiadomości dotyczące żywności oraz stworzyły serdeczną atmosferę rozmów o kulturze, historii i tradycjach narodowych.

Życzenie „Smacznego” wypowiedziane w rożnych językach (także po japońsku) było dla wszystkich niezwykle łączące i ciekawe. Sprawiło to wszystko dzieciom dużą radość.

Tytuł „SUPER FOOD 2021” zdobyło wielkanocne ciasto Aleksandryjskie.

Gratulacje dla wszystkich uczestników!


Organizatorka Szkolnego Konkursu dla klas cudzoziemskich

Maria Frąckowiak