W tym trudnym czasie, kiedy wszyscy przebywamy w domu, możemy spędzić ten czas w sposób twórczy i kreatywny. Oczywiście, tylko wtedy, kiedy znajdziemy w naszym domu odrobinę materiałów plastycznych.

Zachęcam moich uczniów, aby w momencie, kiedy stwierdzamy, że „nudzi nam się” sięgnąć po kartkę i ołówek i zacząć tworzyć coś pięknego.

Tworząc prace plastyczne doskonalimy swoje umiejętności manualne. Malowanie lub kolorowanie wzorów ma czasem wręcz terapeutyczne właściwości uspokajające.

Dzięki odrobinie chęci i niewielkiej ilości materiałów plastycznych dostępnych w domu, możemy stworzyć rysunki, obrazki, ozdoby dla domu i gry planszowe dla całej rodziny.

Moi drodzy nawet, jeśli macie tylko kartkę i ołówek w domu możecie tworzyć rysunki.

Posiadając zwierzę domowe możemy szkicować tzw. studium zwierzęcia – czyli szkice zwierząt. Wiem, że są osoby, które zwyczajnie lubią malować zwierzęta, więc możecie pokazać je gdy śpią, siedzą, stoją albo są w ruchu. Każdego dnia możesz stworzyć kolejny, nowy szkic zwierzęcia.

Jeśli nie masz zwierzątka, możesz tak jak ja (o ile masz w domu) wyhodować fasolkę, jednak tu wymagana jest cierpliwość, bo zanim urośnie minie trochę czasu. W tym przypadku pięknie możemy pokazać na kartce studium rośliny od ziarna fasoli do dojrzałej rośliny. Dzięki temu rozwiniesz umiejętności postrzegania kompozycji i proporcji.

A może masz ulubiony kwiat w domu stojący na parapecie lub w pokoju, wiesz, że o rożnej porze dnia czy pogody będzie wyglądał inaczej. Przed stworzeniem kolorowej pracy możesz zrobić kilka zdjęć rośliny, a później przeglądając wszystkie wybrać to, która wyda ci się najciekawsza i możesz je namalować. Zobaczysz jak różni się roślina o poranku, w pełnym słońcu i o zachodzie pod wieczór-zaczniesz zauważać grę świateł niczym impresjoniści.

Dodam, że, wcale nie trzeba drukować gotowych kolorowanek, a pozwolić na rozbudzenie kreatywności i wyobraźni dziecka przez narysowanie jednego kształtu jak okrąg lub kwadrat, tak, aby dziecko stworzyło własne i niepowtarzalne dzieło.

Moi drodzy uczniowie i rodzice, wykonałam dla Was tutorial Krokusów z bibuły (jeśli macie odrobinę jej w domu to możecie spróbować je wykonać).

  1. Potrzebne materiały: bibuła w kolorach krokusów, zielona kartka lub bibuła do liści (mi bardziej podoba się efekt z zieloną kartką, klej i nożyczki (dzieci młodsze używają nożyczek wyłącznie pod opieką dorosłych).
  2. Wycinamy liście 12cm z zielonej kartki lub bibuły, z dwóch kolorów bibuły żółtej i białej(ja mam pomarańczową i kremową-takie miałam w domu) paski: 7cm i 2 cm. (fot.1-zapomniałam dołożyć do zdjęcia te 2cm kawałki bibuły)
  3. Z pasków 7 cm bibuły odcinamy 15 cm kawałek i nacinamy według fot. nr 2 następnie z reszty wycinamy kształty jak na fot. nr 3.
  1. Z 15 cm kawałków odcinamy 2-3 cm i z nich będziemy tworzyć pręciki(fot. Nr 4) Przygotowujemy tak, aby środek był koloru innego niż cienkie pręciki i kwiat, ja zwyczajnie grubsze robiłam tak że zwijałam nie pojedynczo pręcik tylko nacięte paski podwójnie. Przygotowujemy grubsze pręciki i z drugiej bibuły w kolorze kwiatu cienkie pręciki.(fot. nr 5). Płatki wycinamy z 7 cm kawałka według wzoru. (fot. nr 6 i 7) Krokusów nie wyposażamy w łodygi, bo wyrastają z ziemi. Końce kwiatu owijamy paskiem 2 cm w tym samym kolorze tak, aby zrobiła się mini łodyga. (fot. nr 8)

5. Liście wycięte lekko wywijamy kredką, a następnie zaginamy od dołu na 1/3 wysokości (fot. nr 10 i 11).

  1. Następnie łączę liście z kwiatkami, aby stworzyły skupisko krokusów jak w naturze (fot. nr 12 i 13)
  2. Umieściłam je w szklanym naczyniu (fot. nr 14, 15 i 16)

Moi drodzy Rodzice i Uczniowie to mój pierwszy tutorial – zrób to sam i proszę o wyrozumiałość w jego ocenie. Starałam się jak najprościej wytłumaczyć jak to zrobić.

Postaram się raz na tydzień przesyłać pomysły plastyczne do zrobienia w domu.

Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie!

Agata Tomaszewska